![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/key-5105878_640.jpg?media=1721574111)
Звичка до невдач — суто психологічна, вона є матір’ю страху… Люди здаються частіше, ніж їх спіткає невдача.
Генрі Форд
У сьогоднішньому дописі — бонусній главі з моєї книги “Джерело молодості” — йтиметься про силу слова. Словом можна вбити, а можна й вилікувати. Можна нагнати страху, позбавити сил і довести до розпачу. А можна відродити надію, мотивувати, надихнути на творчість і самовдосконалення. Багато залежить від того, що ми почули про себе у дитинстві й у що повірили. “Ти нероба, ледащо, нездара” або “ти молодець, розумничка, у тебе є талант” — ці й подібні вислови, що ми чули дітьми, як алгоритми, програмують наш подальший розвиток і те, як ми будемо себе вести у дорослому житті. Ця залежність не є лінійною: наперекір дорослим, які не вірили в нас й вважали, що з нас нічого, крім двірника, не вийде, ми можемо покласти життя на алтар праці й добитися грандіозних результатів у кар’єрі та соціальному положенні. Але глибоко всередині ми знатимемо про себе, що ми нічого не варті, — бо так ми почули і зрозуміли про себе, коли були зовсім маленькі. Як наслідок, в один далеко не прекрасний день усі наші зусилля підуть коту під хвіст — тому, що ми підсвідомо очікували невдачі. Ми були запрограмовані на неї.
![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/НЛП-1024x317.png?media=1721574111)
Наслідки наших дій підсилюють наші переконання. Якщо глибоко всередині ми були переконані, що нічого не доводимо до кінця, то, створивши бачення майбутнього, поставивши цілі й організувавши ситуаційну підтримку, після перших успішно скинених кілограмів ми можемо забуксувати і полишити цю ідею, бо ж чули багато разів про себе: “З тебе діла не буде! Ти взагалі нічого не доводиш до кінця!” Отже, закинувши розпочате, ми втішаємося тим, що таки мама була права і наші сподівання щодо себе справдились: ми справді ні до чого не здатні і нічого не доводимо до кінця.
![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/pexels-rfstudio-3621899.jpg?media=1721574111)
Є й протилежні приклади: одному спорстменові сказали, що офіційний світовий рекорд становить 1000 присідань. Він повірив, зробив 1200 присідань, і впав знеможений. Насправді рекордом на той час було 500 присідань. Спортсмен просто повірив у те, що хтось вже зробив це до нього — і вирішив перевершити невідомого супротивника, якого, насправді, не існувало. Про те, як використати силу слова собі на користь, йтиметься далі, а поки що хвилинка історії.
![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/macbeth.jpg?media=1721574111)
У 1606 році Вільям Шекспір написав трагедію “Макбет”, яка була поставлена в театрі у 1611 році. Перші глядачі п’єси були шоковані: ідея вбивства короля, висвітлена на сцені, була для них скандальною і богохульною. Адже, за віруваннями того часу, король був посаджений на трон самим Богом, тож нікому навіть на думку не спадало, що його можна усунути з трону або, боронь Боже, просто вбити. До того часу це було немислимо! Доти, доки ця ідея не втілилася у слова геніального митця. Після цього дії, підсилені емоціями, були просто питанням часу. Вже у 1649 році було страчено Карла І, короля Англії, Шотландії й Уельсу. Це був перший король в історії людства, якого приговорили до страти. Але не останній. Традицію вбивати правителей було започатковано і вона тривала не одне сторіччя.
![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/louis16.jpg?media=1721574111)
Як, до речі, і хрестові походи. Пам’ятаєте, з чого розпочався перший хрестовий похід? У 1095 році Папа Урбан ІІ вийшов до натовпу і виголосив запальну промову про страждання християн на Близькому Сході. Він пообіцяв прощення всіх гріхів всім, хто прийме участь у звільненні Єрусалиму та християнських святинь. Його промова настільки зворушила натовп, що прості люди, не зволікаючи й не роздумуючи, покидали все і вирушили у наступ на схід. Усього було 9 (офіційних!) хрестових походів, які тривали 3 сторіччя поспіль. Отака була сила слів, підсилена емоціями й пристрастями, що втілилися у дії.
![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/крестовой-поход-1024x538.jpg?media=1721574111)
Ви можете згадати також і приклади з новітньої історії й поміркувати над впливом, який чинять на нас засоби масової інформації й соціальні мережі. Важливо, однак, пам’ятати, що дія будь-якої пропаганди з часом вивітрюється: особливо якщо її не фінансувати й не підсилювати активною участю. Просто приберіть свою увагу від людей, спільнот і ЗМІ, які викликають душевний неспокій, сіють неясну тривогу і паніку. Не беріть участь у них і не перейматеся. Нам своє робити. На часі:
Операція “Геть, слова-паразити!”
Поверніться подумки до того часу, коли вам було 12-13 років. Візьміть ручку, розділіть сторінку навпіл і запишіть у стовпчику ліворуч всі ті нехороші вислови, які ви тоді чули та які заважають вам розвиватися й створювати те життя, якого ви достойні. У стовпчику праворуч запишіть, як воно є насправді.
![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/паразити-1024x452.png?media=1721574111)
Пишіть усе, що зможете згадати. Покладіть листочок на видне місце і повертайтеся до нього наступними днями, дописуйте все, що спаде на думку. Не лише те, що говорили ваші батьки, але й те, що ви чули від сусідів, від однокласників, учителів, вожатих у лагері. Все, що стосується ваших власних невдач, неуспіхів, недосягнень. Приділіть особливу увагу словам “не можна”, “так не роблять”, “це непристойно” і т.д. Усім словам з приставкою “не”, якими характеризували вас. Багато з цього непотрібу осіло твердим ґрунтом у вашій підсвідомості і стало підґрунтям для самобойкотування і програмування себе на невдачі. Коли згадаєте все, що зможете, пригадайте також, хто саме казав те чи інше. Чи варто рівнятися на цих людей? Чи багато вони досягли у житті? Щасливі вони? Чи хотіли б ви бути такими, як вони? Ні? Тоді скажіть голосно і рішуче: “Це все маячня і дурня!” Відріжте лівий стовпчик таблички, порвіть на шматки і викиньте. Залиште вашим “вчителям” їхні переконання і живіть зі своїми, правдивими, що стануть у нагоді не лише вам, але й іншим.
![](https://usercontent.one/wp/www.motorna.eu/wp-content/uploads/2020/11/sky-2667455_640-1.jpg?media=1721574111)
Про інформаційну підтримку ми поговоримо наступного разу, а поки що будьте здорові!
Ваша Моторна